Ta’limiy maqsad: O’tgan darslarda olingan bilimlarini mustaxkamlash jarayonida berilgan topshiriqlarni og’zaki nutqini o;stirish, mustaqil fikrlashga o’rgatish. Ifodali ongli va diqqat bilan o’qish. Tabiat , matematika fanlariga boglash.
Tarbiyaviy maqsad:
Yashil olam boyliklarini asrash, tevarak – atrofni muxofaza qilis, qushlar va hayvonlarga g’amxo’rlik qilish, o’zaro hamjixatlik va do’stona munosabatda bo’lishga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi mashqlar:
Dars jarayonida o’z-o’zini boshqarishga yo’naltirish, ongli, ifodali va tez o’qish, bildirilgan fikrni to’g’ri idrok etish, mustaqil fikrlash.
Dars tiri: No’ananaviy.
Darsning uslubi:
Suxbat, savol –javob”Aqlli xujum” va “Klaster usuli”.
Darsning jihozi:
Mavzuga oid rasmlar, archa va archa bezaklari, yong’oq mevasi, kampyuter, proektor, tarqatmalar, ko’rgazmalar, mavzuga oid clayd.
Darsning fanlaroro uzviyligi:
Ona tili, matematika, rasm, atrofimizdagi olam, odobnoma
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
O`qituvchi: Assalomu- alaykum
O`quvchilar:Va alaykum assalom
Aziz ustoz muallim
Shay turibmiz biz hozir
Sizdan olishga ta’lim.
O`qituvchi: O’quvchilar hamma sog’- salomat keldimi? Bugungi navbatchi kim?
— Maxliyoxon, Murodjon
O`qituvchi: Raxmat, bolajonlar. Bugungi darsimiz shiori:
Oz-oz o’rganib dono bo`lur
Qatra — qatra yig`ilib daryo bo`lur
( Slayd orqali ko’rsatish.)
Darsni boshlashdan oldin darsni “oltin qoidasi” bilan sizlarni tanishtirib o’taman.
( oltin qoidani slaydini qo’yiladi.)
O`qituvchi: O’quvchilar bugungi darsimizga mehmonlar qotorida “Qorqiz” ham tashrif buyurgan Hozir davramizga qorqizni barabar chaqiramiz.
Oquvchilar: Qorqiz, qorqiz, qorqiz.
O`qituvchi: Xush kelibsiz, qorqiz qizim.
Qorqiz: Raxmat. Sizlar uchun ajoyibsovg’alar olib keldim. Bugungi darsda yaxshi va faol qatnashgan o’quvchilarga o’z sovg’alarimni ulashibturaman.
O`qituvchi: O’quvchilar bilan siyosiy suxbat olib boorish.
-O’quvchilar Vatanimiz qanday nom bilan ataladi?
O’quvchilar: O’zbekiston.
O`qituvchi: Viloyatimiz
O’quvchilar: Namangan.
O`qituvchi: Qaysi tumanda yashaymiz? O’quvchilar: To’raqo’rg’on.
O’quvchilar: O`qituvchi:Biz o’qiydigan ilm maskani?
O’quvchilar: 4- umumiy ta’lim maktabi
O`qituvchi: Sinfimiz?
O’quvchilar: 3- B sinf
O`qituvchi: Hozir qaysi fasl?
O’quvchilar: O’lkamizda qish fasli.
O`qituvchi: Qish fasliga qaysi oylar kiradi?
O’quvchilar: Dekabr, yanvar, fevral.
O`qituvchi: Qishfasli 3 oydan iborat bo’lib, dekabr oyi 31 kun, yanvar oyi 31 kun, febfal oyi28 kundan iborat ekan.
O’quvchi; — 90 kun.
O`qituvchi: — 90 kun juft sonmi, toq sonmi?
O’quvchi: Toq son.
O`qituvchi: 90 sonida nechta o’nlik, nechta birlik bor?
O’quvchi: -9 ta o’nlik, 90 ta birlik.
O`qituvchi: — Bu faslda o’lkamizga qaysi qushlar uchib keladi?
O’quvchi; Qarg’a.( Qarg’a slaydini qo’yish)
O`qituvchi: Qaysi qushlar o’lkamizda qishlaydi?
O’quvchi: -chumchuq, musicha, mayna, chittak.
(qushlar slaydini qo’yish)
O`qituvchi: Qarg’a va xakkani engb sevimli ozuqasi nima?
O’quvchi: -yong’oq mevasi.
O’quvchilarga yong’oq mevasi haqida ma’lumot berish.
— yong’oq mevasi, mevalar ichida eng serrhosil va inson salomatligi uchun juda foydasi katta. Yong’oq daraxti suvsizlakka ham, sovuqqa ham chidamlidir. Uning mevasi tarkibida vitamin va oqsil va yog’lar mavjud.
O’quvchilar shu ma’lumotlarni berish orqali topishmoqli tarqatmalarni berish.
1.Qoshaloq tavoq
Ichi tola yog’. (yong’oq)
Chaqolmaysan tezda uni,
qattiq po’chog’i chaqsang mag’zi
mazali,yog’dir o’chog’i
(yong’oq)
Dum – dumaloq cho’tir tosh,
ichi to’la moyli osh (yong’oq)
Miya kabishaklimbor
boshim to’la aqlim bor (yong’oq)
O’quvchilar berilgan tarqatmani o’qib, javobini topib, archa bezagi sifatida arcaga ilishadi
Qorqizni sovg’asidan olishadi.
O’tgan mavzuni mustahkamlash:
Mana o’quvchilar endi sizlar bilan o’tgan darsimizni mustahkamlab olamiz.
(Qishki ob- havo haqidagi slaydni ko’rsatish)
Manitor orqali orqali ko’rinib turibdiki qish fasli juda ham sovuq bo’lar ekan.
Qish ertagi bilan o’tgan darsimizda tanishgan edik. O’rmon hayvonlari qizil ishton, tulkiar, quyonlar, tipratikon qishning mana shunday nsovuq kunlarida bir- birlari bilan uchrashib qolishibdi.
Bu ertakni saxna ko’rinishi orqaliyoritib beraman.
Rahmat aziz bolajonlar!
Qorqiz bugungi saxna ko’rinishidaishtirok etgan o’quvchilarga o’z sovg’angizdan berib chiqing!
Yangi mavzu: Yangi yil archasiga.
Bugungi yangi mavzuyimiz ham mana shu qish faslida nishonlanadigan“Yangi yil archasida”mavzusidir.
Kamoljonova
Yangi yil archasiga
Bo`ylari shiftga yetgan,
Igna bargli, ko’k archa
Zar-u marjonlar taqib,
Yasanishing o’zgacha.
Yangi yil bayramida
Qorboboni kutamiz
Qop orqalab kelsa gar,
Zavqqa to’lib ketamiz.
Kichkintoylar kuylashib,
Atrofingda aylanar.
Egningdagi chiroqlar,
Kech kirganda tovlanar.
Ko’rkam archa, ko’k archa,
Bayramda bosh qahramon.
Baland toglar oshib kel,
Uyimizga bo’l mehmon.
(slayd qo’yish)
Biz dekabr oyida eng muxim bo’lgan bayramlarni nishonlaymiz. Bular” Konstitutsiya” kuni, 31- dekabr “Yangi yil ” bayramini, 14- yanvar” Vatan himoyachilari ” kuni, 9- fevral «Alisher Navoiy« bobomizni tug’ulgan kunlarini hamda 14-fevral «Zahiriddin Muhammad Bobur« tavallud topgan kunlarini nishonlaymiz.Har yili 8-dekabr «Kanistitutsiya« bayrami kuni muhtaram prezidentimiz tomonidan yillarni yangi nom
bilan nomlab kelmoqda .
Qani 2012-yil qanday yil deb e`lon qilindi?
-2012-yil “Mustahkam oila”yili
2013-yil qanday nomlandi?
-2013-yil “Obod turmush ”yili deb nomlandi.
Mana aziz o`quvchilar bizning mustahkam va obod vatanimizga mana shunday bayramlar yarashadi .Fasllar ichida bolalar uchun eng sevimlisi bu qish faslidir.
Manabu monitor orqali ko`rinib turibdiki bolalar qish faslida chana uchishadi, qor bo`ron o`ynashadi ,qorbobo yasashadi. Hamda “Yangi yil ”bayramini ham nishonlashadi.
Manabu manitor orqali bugungi mavzuimizni o`qib beraman.
-O`quvchilarga to`rt qatordan qilib kitobdan o`qitib chiqish.
Yangi mavzuni mustaxkamlash :
Qani yana kim yoddan “Qish”haqida “Yangi yil ”haqida she`r aytib beradi.
Endi sinfimiz o’quvchilarining” Yangi yil” raqsini tomosha qilamiz.
Rahmat aziz bolalar!
Endi qorqizning tarqatgan sovg’alarini olgan o’quvchilarni baholaymiz.
Uyga vazifa: “ Yangi yil archasiga ” she’rini yod olish hamda shu mavzuga doir rasm chizib kelish.